Головна | Реєстрація | Вхід | RSS | Вівторок, 24.04.2018, 05:52 |
НВК "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня №1 - гімназія ім. В.Газіна" смт Ратне | |
Вітаю Вас Втік з уроку |
|
Сценарії проведення виховних заходівВиховний захід «Андріївські вечорниці» Обладнання: вишиті рушники, доріжки, серветки; рогачі; глиняний посуд та макітра; українська піч. Учні – в українських народних костюмах. 1-й ведучий. Добрий день, шановні гості! 2-й ведучий. 3 давніх-давен наша Україна славиться величними традиційними святами й обрядами. Кожен, хто не черствіє душею, хто сповнений любові до української спадщини, повертається до традицій свого народу.
Виконання пісні «Ой чорна, я си чорна»
Дівчата 1-а дівчина. Чи можна в вашу хату? Поспішайте, дівчатонька, 1-а дівчина. То заспіваймо, дівчата! (співають пісню «Била мене мати...») Господиня. Дякую вам, дівчата, за таку гарну пісню. Вмощуйтесь зручніше. Будьте , як удома.
2-а дівчина. Тітонько, а як колись Андріїв вечір святкували? Господиня. У цей вечір випікали калиту, а дівчата ще й гадали : яка доля чекає, хто буде суджений, коли вийде заміж... 3-я дівчина. А хіба можна вгадати свою долю?
Господиня: Можна, можна. Сьогодні особливий вечір, у який мають здійснитися ваші надії. Хочете знати свою долю, дівчата? Дівчата, а давайте погадаємо на тарілках. Під тарілки клали хустку, склянку, перли, ключ ,перстень, гроші . Котра витягувала хустку – буде щаслива, коли склянку – чоловік буде п’яниця, коли перли – суджений буде добрий, ключ – бути тобі господинею, перстень – скоро весілля, гроші-багатий). Давайте, я це все під тарілку покладу, а ви не підглядайте. А тепер йдіть і вгадуйте свою долю. Господиня. А зараз , дівчата, я навчу вас замішувати калиту. Кожна з вас повинна взяти участь у готуванні коржа. (Дівчата підходять до господині.). Робиться калита із прісного тіста, солодкого, з медом, у вигляді тонкого коржа. «Рік стоншився», – кажуть у народі. Місити тісто треба по черзі, починаючи від найстаршої дівчини і завершуючи наймолодшою. Давайте до борошна меду, маку, аби наша калита була смачна. (Звертається до перших трьох дівчат.) Ви, дівчатка, розкачуйте тісто, а ви ( звертається до інших дівчат) ліпіть узори – колоски, промінчики, зубчики. У нас сьогодні багато гостей, то й більше зубців треба на калиті, а ще прикрасимо її калиною, щоб сяяла на весь вечір.
Коли дівчата завершують ліпити та прикрашати калиту, 4-та дівчина бере її, несе до печі.
4-та дівчина. Гори, вогонь, ясно, спечи нам калиту красну! Щоб ми її кусали і горя не знали! Ой, піч вже вогнем надихалася і напалилася, пора й калиту саджати. Галю, ану окропи перед калитою дорогу! 3-тя дівчина бере кропильце і кропить дорогу до печі. 5-та дівчина(кроплячи). Водице-студенице, окропи калиті дорогу від печі до стелі, щоб ми були гарні та веселі! саджають калиту у піч. Господиня. Дівчата, а поки калита печеться, можна ще погадати. Колись, щоб знати, котра з дівчат швидше заміж вийде, складали чоботи до порога. Чий перший на поріг стане, та і заміж швидше вийде. Ану , дівчата,спробуйте і перевірте. Роззувайтеся! Ти, Оксано, перша, і так капчик за капчиком. Потім перший знову переставляє вперед і так аж до порога.
Виконання пісні «Вечорниці, чари вечорові»
Хлопці.Здоровенькі були! 6 дівчина . Агов... А ти хто такий? 1-й хлопець. Пес рябий. 2 хлопець.Ббаран круторогий, 3 хлопець.Ведмідь клишоногий. Разом хлопці. Пустіть до хати. 1-а дівчина. Не пустимо до хати, бо вас дуже багато. 4-й хлопець (знову грюкає). Пустіть ліпше, а то буде гірше. 2-а дівчина. А візьмемо рогатини, поламаєм ваші спини. 5-й хлопець 5 - й хлопець 3 дівчина. Ой піди до льоху, 6-й хлопець. Годі,дівчатонька, голуб'ятонька, та ми не прийшли сваритися, а миритися, гостинці принесли. Господиня. А я вже думала, що вечорниці без парубків будуть. Дівчата, що ви смієтеся з парубків, нехай заходять, бо без них вечорниці-не вечорниці. Хоч не знаєм, звідки ви в нашу хату забрели, просимо, просимо всіх до господи. (Хлопці входять і сідають поміж дівчатами.) 1-хлопець. Спасибі, тітонько. 2 хлопець. А то ми кобилу продали, а дівчину взяли, тільки якась бриклива попалася. ( дівчина підходить до мішка , дивиться, «дівка» брикається, відходить назад). Цур тобі, пек! Так тож наш Панько,хотіли нас обдурити? А ти що там, Паньку, робиш? Господиня. Хлопці не ворожать, і що ти собі видумав. 3 хлопець. А ми, дівчата, чим вам не женихи? Панько: От я, наприклад, Може, й не зовсім гарний, та роботящий. Вже як за щось візьмусь – за вуха не відтягнеш. Спати можу до обіду, а що вже обідати люблю! Обідав би до самої вечері, вечеряв би до само сніданку. Виберете мене – горя не знатимете. Хлопець 5 : Не підходите ви! Дівчата хочуть роботящого, розумного та гарного! А мама кажуть, що я такий гарний, як місяць, а розумний, як п’ять писарів вкупі. Мені б ще таку жінку, як я. А то візьму гіршу – люди сміятимуться. Ви не дивіться, що я такий замурзаний, мене вмий, причеши, - і можна під вінець шкандибати! А цілуватися я й зараз готов. ХЛОПець 6. Ану, дівчата, хто бубликів хоче? Або те, що за пазухою. Хлопець 6. А ну ж, дівчата, побачимо, котра з вас найсправніша, до тієї із сватів засилатиму. Виконання пісні «Було в хлопця 5 дівок»
(На нитці підвішені бублики. Потрібно відкусити без допомоги рук. Дівчата кусають.)
Дівчина 1. Дівчата, а погадаймо на воску.
Коли свіча розгориться, виливають віск на воду . Фігурки виймають із води і витлумачують: багато маленьких фігурок – гроші; яблуко– символ життя, мудрості; яблуко криве – спокуса; яйце – початок чогось нового; дзвін – звістки; гриб – довголіття; виноград – любов, удач).
Хлопці. А ми теж хочемо знати свою долю! ДІВЧИНА 2. Що ж, іди, дізнаєшся, чи будеш щасливим. Якщо дістанеш перстень з тарілки з водою і носа не вмочиш, то знай - дівчина твоя буде, а якщо ні – то дивись, щоб у тебе її не вкрали.
(Дістає перстень) Господиня. Хлопці, а тепер перевіримо, хто з вас найспритніший козак, до варе ників мастак.
Виконання пісні «Ой мій милий чорнобривий вареничків хоче»
Виходять хлопці: хто швидше з’їсть вареника у сметані. Дівчата тримають тарілки , хлопці виловлюють вареники без допомоги рук. Дівчата! А що то за аромат від печі йде? Чи, бува, корж не готовий? Дівчина 3. Ой, людоньки! Та, мабуть, уже спікся! (1-ша дівчина виймає з печі калиту.) 4-ша дівчина. Дивіться, яка славна удалась, кругла, як сонце, ясна, як місяць. 1-й хлопець. А добра і ніжна, як наші дівчата. 1-ша та 2-га дівчини несуть калиту на рушнику. Усі дівчата. Сонце заходить, а Калита сходить. Калита наша, дай краси й сили, щоб ми в світі славно жили.
Хлопці прив’язують калиту на стрічці до сволока, підвішують високо, щоб її можна було дістати лише тоді, якщо добре підстрибнути.
(Входить пан Калитинський з калитою і квачем) Хлопці знімають калиту зі сволока і ділять між усіма присутніми учасниками гри. Узявши калиту, кожен приказує: «Калита, калита, солодка була, як ми її з’їли, до сонця полетіли».
Звучить пісня «Вечорниці-зорениці»
Звучить українська народна музика. До глядачів виходять усі учасники свята. Господиня. Дівчата, як підете до дому і дійдете до перехрестя двох доріг, то запитуйте у зустрічних чоловіків їхні імена. За повір'ям, ім'я першого зустрічного буде ім'ям судженого. Запам'ятайте, що сни на Андрія - віщі. Спати лягайте не там, де завжди. Під ліжко поставте на ніч миску з водою, покриту зверху соломинкою або дощечкою, що імітує місток. У сні побачите судженого, який вас і переведе через цій місток. 1-й ведучий. Дякуємо господині за теплу хату, молодим дівчатам за стіл багатий. 2-й ведучий. Дорогі друзі! Ми раді, що сьогодні не було байдужих, що наші вечорниці допомогли вам оцінити скарби нашого талановитого українського народу. 1-й ведучий. Сьогодні перед вами ожили ігри і забави нашого народу. Тепер головне, щоб вони і надалі не пішли у забуття. Міцний наш рід, жива у ньому пам’ять про минуле. Тож бережіть цю прекрасну, невичерпну скарбницю. 2-й ведучий. Тож бережіть цю прекрасну, невичерпну скарбницю. Дякуємо за увагу. На все добре. Сценарій посвяти в старшокласники «У старших класах – початки дороги…» Мета: під час проведення щорічного вечора – конкурсу «Посвяти в старшокласники» в н |
|
2018 |
Конструктор сайтів - uCoz |