Головна | Реєстрація | Вхід | RSSПонеділок, 19.04.2021, 12:13

НВК "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня №1 - гімназія ім. В.Газіна" смт Ратне

Меню сайту
Статистика

Економіка

Тема: Планування вашого фінансового життя з використанням наявних можливостей.

         «Нажити багато грошей – хоробрість, зберегти їх – мудрість, а уміло витрати – мистецтво.»

                                    Б. Авербах.

Що таке бюджет сім`ї?

Бюджет сім`ї – це там де враховуються доходи та плануються витрати родини.

Бюджет – у перекладі з англійської «грошова сума».

Сучасна економіка вкладає в нього подвійний зміст. З одного боку – розділ доходів та витрат родини за певний термін. По-друге, це сума грошових коштів у розрахунку на деякий період часу.

Тому економісти говорять не про особисті доходи або витрати кожної людини окремо, а про бюджет родини.

У будь-якій книзі про облік особистих фінансів ви можете прочитати, що витрачати завжди потрібно менше заробленого. Саме надлишкові витрати вбивають будь-який бюджет, незалежно від розміру. Як навчитися економити гроші?

Причин, чому люди витрачають більше заробленого, декілька:

·         Немає розуміння того, скільки і куди йде грошей

Люди не знають, скільки вони платять за речі життєвої необхідності (житло, комунальні послуги, автотранспорт тощо). Достатня кількість людей ставиться до подібних витрат, як до необхідного зла, і витрачає гроші без обліку. А чи багато хто може сказати, скільки їм коштують їхні соціальні зобов’язання – подарунки на Дні народження, походи в ресторани, членство в клубах і т.п.? У бюджеті таких сімей вартість соціальних зобов’язань цілком може перевищувати доходи за 2 місяці.

·         Потурання своїм слабкостям

«Хочу бути як усі, ні – хочу бути краще за всіх!». Наприклад, ходити в дорогий ресторан тільки тому, що всі успішні люди туди ходять або тому, що туди запросили знайомі. А купівля дорогого автомобіля в кредит на 7 років явно перевищує фінансові можливості людини.

Люди знають, що надлишкові витрати перевищують їхні фінансові можливості, але вважають, що вони заслуговують ці маленькі радості життя (причому, розмір цієї «маленької радості» може бути будь-яким), тому вони просто говорять собі, що «ось ця витрата вже точно буде останньою ». Але жодна подібна трата без зовнішнього втручання не буде останньою.

·         Впевненість в тому, що незабаром з’явиться можливість заробити багато грошей

Люди вважають, що скоро вони обов’язково зароблять достатню кількість грошей, щоб розплатитися з боргами. Як часто ми чуємо рекламні фрази типу «не треба менше витрачати; треба більше заробляти», «чим більше витрачаю – тим більше заробляю»? Будь-яка людина, яка більш-менш розбирається у фінансовому плануванні, відразу ж скаже, що не можна ділити шкуру НЕ вбитого ведмедя і розраховувати на майбутні прибутки, витрачаючи гроші сьогодні.

Цей список причин, чому люди витрачають більше заробленого,  можна продовжити. Навіщо це потрібно? Як кажуть, знаючи ворога в обличчя з ним легше боротися. А боротися потрібно! Адже запорукою спокійного фінансового життя є вміння керувати особистим чи сімейним бюджет. А це, в першу чергу, – вміння економити гроші, тому, що бюджет – це встановлення суми, більше якої не можна витрачати без шкоди для своїх фінансів, і процес контролю витрат.

Українці живуть від зарплати до зарплати. Однак це можна змінити, стверджують економісти.

Майже кожну другу українську сім’ю, за останніми даними, можна вважати бідною. І тільки 5% наших співгромадян живуть на рівні європейського середнього класу. «Життя в кредит» для українців – не історія з голлівудського фільму. Адже змінилася сама модель споживання. Якщо раніше переважали спроби робити заощадження, то тепер домінує такий тип як «життя в кредит». Думка «як би накопичити на чорний день» розвалилася разом із Союзом при якому вона існувала. Тож давно варто змінити погляд на «грошове питання». Один із варіантів – правило чотирьох конвертів, яке вигадали економісти.

Можна і потрібно економити

Аби повернути практику штучного обмеження своїх витрат, випробуйте правило чотирьох конвертів. У кожному з нас сидить марнотрат. Тож треба, аби щось допомагало проаналізувати і правильно спланувати витрати. Правило чотирьох конвертів підказує не тільки те, як стежити за витратами зароблених грошей, а й реалізовувати фінансові цілі. Суть цього методу – у грамотній побудові сімейного бюджету.

У чому суть методу 4 конвертів по пунктах?

1) Підраховуємо загальну очікувану суму доходів.

2) Віднімаємо з неї гроші на інвестиції та фінансові цілі (наприклад, на формування резервного фонду, на який рекомендується перераховувати 10% свого доходу).

3) З решти грошей віднімаємо суми, необхідні на регулярні щомісячні витрати (комунальні платежі, світло, Інтернет, телефон, можливо, платежі по кредита і т.д.).

4) Гроші, що залишилися розкладаємо в рівних частинах у 4 конверти (насправді потрібно поділити не на 4, а на 4,3 так як у місяці в середньому трохи більше 4-х тижнів).

5) Тепер протягом тижня витрачаємо гроші на все що завгодно з відповідного конверта, але стежимо за тим, щоб цих грошей вистачило на весь тиждень. А тепер детальніше …

Найпростіший фінансовий план можна побудувати за 15-20 хвилин. Давайте розглянемо докладніше всі ці кроки, які потрібно зробити, щоб домогтися поставленої мети – як навчитися економити гроші:

Визначте свій місячний дохід (особистий або сімейний). Якщо дохід залежить від зовнішніх факторів, постарайтеся оцінити його середній розмір (наприклад, якщо дохід варіюється від 20 до 30 тисяч рублів на місяць, запишіть 25 тисяч рублів). Наприклад, дохід дорівнюватиме $ 2 500 на місяць.

Відразу відніміть 10% на заощадження та / або інвестиції. Ці гроші треба відкладати відразу, тому що інакше у вас з’явиться мільйон приводів їх не відкласти. Концепція резервного фонду говорить про те, що спочатку потрібно всі гроші класти в резервний фонд (на банківський рахунок з відсотком за депозитом, приблизно рівному інфляції) – розмір повинен приблизно бути як 3-місячний дохід сім’ї (6-місячний, якщо професія основного годувальника екзотична, наприклад, геолог). Після того, як резервний фонд заповнений, гроші потрібно відкладати на інвестиції. У нашому випадку це $ 250. Залишок – $ 2 250. Визначте розмір оплати постійних витрат – квартири, комунальних послуг, виплат за поточними кредитами. Скоріше за все ці витрати виявляться більше, ніж ви думали раніше. Припустимо, в нашому випадку це $ 1 000. Залишок – $ 1 250.

Визначте розмір соціальних витрат (Дні народження, регулярні зустрічі з друзями в кафе і т.п.). Припустимо, це $ 150. Залишок – $ 1 100.
Залишок в $ 1100 ділиться на 4.3 (бо в місяці більше 28 днів) і виходить сума $ 255. Ця сума є розміром вашого щотижневого конверта: ви кладете цю суму в конверт і прикладаєте всіх можливих зусиль, щоб не витратити більше цієї суми.

Як бачите, метод 4 конвертів досить простий у використанні, і багатьом, хто не хоче витрачати багато часу на облік особистих фінансів, може використовувати саме його. А щоб ще більше спростити своє життя, користуватися відповідним он-лайн сервісом «4 конверти».

Але є один момент, який вас напевно зацікавить: «А що робити, якщо я витратив/ла менше запланованої суми?». А ось що – ви можете зекономлені гроші витратити на розваги і взагалі все, що душі завгодно. А також ви можете їх покласти в резервний фонд (щоб почати інвестувати швидше) або покласти в конверт наступного тижня, щоб можна було витратити заради особистого задоволення.

Перехід від безконтрольних витрат до усвідомлених і запланованим завжди злегка болючий. Але задумайтеся: що краще – бездумно марнувати життя або планувати і досягати розумних фінансових цілей (купівлю чогось або поїздку кудись) на втіху?

Вчимося разом складати сімейний бюджет за формулою:

- Ваш щомісячний дохід – 10% від щомісячного доходу – сума всіх регулярних витрат – накопичення великої покупки) 4.3=КОНВЕРТ.

Приклад:

У нас є молода пара, яка заробляє 10 тис. грн. на місяць, живе у власній квартирі і їздить на автомобілі, взятому в кредит (картинка – ідеальна, для зручності ілюстрації).

---10 000 грн – щомісячний дохід;

---1000 грн (10% від місячного доходу) – відкладають у НЗ (під матрац, депозит, ощадний рахунок і т. ін..);

---700 грн – комунальні послуги;

---3000 грн – виплати за авто кредитом, витрати на бензин і поїзд;

---500 грн – накопичення на відпустку.

Звісно, у кожної окремій ситуації розрахунки інші, але за цим же принципом.

Існують «грошові» правила

Решту – 4800 грн треба поділити на чотири конверти – по 1200 грн на кожному. Це і є сімейний бюджет на тиждень. Тож нашій молодій парі потрібно дуже сильно старатися, щоб його не перевищити.

- Якщо до кінця тижня залишилися гроші в конверті, то їх можна або витратити наступного тижня або покласти в резервний фонд.

Кілька слів – про основні помилки при розподілі сімейного бюджету.

Усі ми помиляємося, але важливо це усвідомлювати і намагатися не повторювати. Серед основних: відсутність фінансових резервів, витрати перевищують доходи, інвестування коштів, відповідно до загальних тренінгів, затримка виплати за боргами, в тому числі за кредитами тощо.

До речі, якщо ви взяли гроші в банку, інформація про прострочення опиниться в бюро кредитних історій. А це означає, що кредит вам більше не дадуть. Якщо ви позичили гроші у друзів і не повернули їх в строк, можете позбутися друзів.

Ділова гра «Складання сімейного бюджету»

Мета:

- Систематизувати знання та вміння учнів щодо складання сімейного бюджету; удосконалювати уміння учнів розв’язувати задачі економічного змісту;

- розвивати пізнавальний інтерес учнів, логічне мислення, навички ведення домашньої бухгалтерії, вміння планувати сімейний бюджет;

- виховувати економічну грамотність учнів, зацікавленість у вивченні фінансової грамотності, вміння застосовувати набуті навички у житті.

 

Робота в групах.

Завдання:

  1. Проаналізувати статті доходів та витрат кожної сім’ї.
  2. Визначити від яких витрат кожна сім’я може відмовитися, пам’ятаючи, що для поточних витрат сім’ї необхідно лишити 40-45% доходу.
  3. Розрахувати вартість одного конверту для кожної сім’ї.

 

Cім’я Петренків

Доходи:

Витрати:

заробітна плата мами –  5000

комунальні послуги - 640

заробітна плата тата – 7000

продукти харчування - 4200

виграш у «лото-забава» -500

ліки - 230

стипендія сина - 850

новий телефон для сина – 1700

пенсія бабусі - 930

плата за проїзд - 160

 

ремонт автомобіля - 1700

 

плата за бензин - 1600

 

відвідування театру – 900

 

взуття для мами - 950

 

оплата інтернету - 150

 

спортивний костюм для тата - 670

 

оплата телефонних розмов – 300

 

покупка лотереї «лото-забава» - 60

Разом: 14280

Разом: 13260

Сім’я Максименків

Доходи:

Витрати:

заробітна плата мами –   7500

комунальні послуги - 980

заробітна плата тата – 12000

продукти харчування - 5700

проценти по вкладам - 2400

ліки - 360

премія тата - 2500

оплата навчання дітей – 840

 

плата за бензин - 2300

 

відвідування аквапарку –   900

 

відвідування кафе - 1500

 

одяг для мами - 3000

 

оплата інтернету - 150

 

костюм для тата - 2500

 

оплата телефонних розмов – 300

 

новий комп’ютер - 7200

Разом: 24400

Разом: 25730

Сім’я Василенків

Доходи:

Витрати:

заробітна плата мами –   4000

комунальні послуги - 530

пенсія бабусі - 1200

продукти харчування - 3400

пенсія дідуся - 2800

ліки - 370

доходи від домашнього господарства - 1320

навчання доньки – 400

 

одяг для доньки - 320

 

плата за проїзд - 150

 

відвідування Макдональдсу – 900

 

взуття для бабусі і дідуся – 600

 

оплата телефонних розмов – 160

 

придбання телевізора - 2500

 

оплата за ремонт холодильника - 450

Разом: 9320

Разом: 9780

Висновок:

Правило чотирьох конвертів дозволить правильно вести сімейний бюджет, навчитись економити, робити заощадження, відмовитись від марнотратства, вказуючи варіанти дій: якщо дефіцитний – вказати шляхи можливої економії чи отримання додаткового доходу, якщо надлишковий – що робити з коштами, що виявились надмірними.

 

Підготували:

вчитель економіки НВК «ЗОШ І-ІІІ ступеня №1-гімназія ім. Героя Радянського Союзу В. Газіна» смт Ратне

Степанець Галина Іванівна

Вчитель економіки НВК ЗОШ І-ІІІ с. Видраниця

Назарук Тетяна Василівна

Державна служба якості освіти України
Державна служба якості освіти УкраїниДержавна служба якості освіти України
Гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лініяНаціональна дитяча гаряча лінія
Гаряча лінія
Національна гаряча лінія з питань запобігання насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінаціїНаціональна гаряча лінія
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Квітень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Архів записів
Друзі сайту
  • Official Blog
  • uCoz Community
  • FAQ
  • Textbook

  • 2021
    Конструктор сайтів - uCoz