Головна | Реєстрація | Вхід | RSSСереда, 13.11.2019, 11:04

НВК "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня №1 - гімназія ім. В.Газіна" смт Ратне

Меню сайту
Статистика

Бібліотека

Робота шкільної бібліотеки, як центру підтримки навчально-виховного процесу в школі

Бібліотека завжди була збирачем , хранителем і дослідником творів друку – вічних пам’яток писемності, а бібліотекарі – вірними зберігачами і популяризаторами духовного надбання  поколінь.

Завдяки шкільній бібліотеці люди мають унікальну можливість познайомитися з історією розвитку освіти та культури рідного краю. Без шкільної бібліотеки неможливо сьогодні уявити навчання і виховання школярів, без неї неможлива освіта і самоосвіта педагогічних працівників, учнів та батьків.

Шкільна бібліотека – саме та крапка на карті села, міста, де зароджуються і горять найбільш яскраві думки та почуття, вона – центр культури, де закладається духовне здоров’я нації. В.О.Сухомлинський писав: ”У школі повинен яскраво горіти невгасимий вогник розумового життя ; чим багатші й багатогранніші інтелектуальні інтереси вчителів і учнів, чим дорожче для кожного вихованця найважливіше джерело знань – книга, тим менша небезпека розумової обмеженості, байдужості до знань”.

Тому своє основне завдання як шкільного бібліотекаря я вбачаю у прищепленні дитини любові до книги, навчанні учнів-читачів користуватися бібліотекою, її фондами, довідково-бібліографічним апаратом.

                                                Основні напрямки роботи шкільної бібліотеки

 Серед основних напрямків роботи нашої шкільної бібліотеки слід визначити:

 - формування інформаційно-бібліографічної культури учнів, виховання шанобливого ставлення до книги як джерела знань;

 - пропаганда літератури  шляхом проведення масових заходів спільно з педагогічним колективом;

 - сприяння самоосвіті учнів та педагогів за допомогою різноманітних форм і методів бібліотечної роботи, забезпечення їх необхідною літературою, інформацією;

 - виховання бережливого ставлення до навчальної книги;

 - розвиток творчої думки, пізнавальних здібностей та інтересів учнів, сприяння успішному засвоєнню ними навчальних програм;

 - організація бібліотечних фондів і каталогів, формування бібліотечного фонду на основі запитів інтересів та потреб читачів;

 - робота з фондом підручників, впровадження сучасних бібліотечних технологій;

 - підвищення кваліфікації бібліотекаря.

Уся робота шкільної бібліотеки ведеться  за річним планом, який затверджується директором школи, працюємо  відповідно до "Положення про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу".

Робота шкільної бібліотеки регламентується нормативними документами. Облік роботи з читачами-учнями фіксується в щоденнику роботи. Належним чином  ведуться сумарні та інвентарні книги, зошит заміни загублених книг.

Формування інформаційно – бібліографічної культури учнів

Навчити дитину любити книгу, сприймати її як життєдайне невичерпне джерело пізнання світу. Виховувати любов до книги, прищеплювати навички бібліотечно-бібліографічної культури – першочергове завдання шкільного бібліотекаря. Виховання бібліотечно-бібліографічної культури учнів – це щоденна і кропітка праця. На мою думку, вона буде ефективною лише за умови, коли бібліотекар сам досконало знає фонд бібліотеки, кожну її книжку, вміє її популяризувати. З основами користування бібліотечним фондом я знайомлю школярів як у процесі повсякденної роботи, так і на спеціальних бібліотечних уроках та виховних годинах починаючи з першого класу.

В шкільній бібліотеці з учнями першого класу проводяться бібліотечні уроки, під час яких знайомлю дітей з бібліотекою, бібліотечними термінами: бібліотека, стелаж, формуляр, абонемент.

Під час бібліотечних уроків діти молодшого шкільного віку вчаться користуватися бібліотекою, вибирати книжки для читання, бережливо ставитись до книг, ремонтувати їх. Для учнів початкових класів я проводжу такі бібліотечні уроки:

 ”Як берегти книгу?”;

 ”Як читати книгу?”;

 ”Самостійний вибір книги”;

 ”Історія виникнення книжок”;

 ”Твої перші енциклопедії”;

Метою цих уроків є формування у молодших учнів вмінь і навичок самостійного читання книг. Вони вчаться орієнтуватися у різноманітних джерелах інформації, прилучаються до використання довідкової літератури при підготовці уроків.

Традиційно стало проводити спільно з класними керівниками виховні години у шкільній бібліотеці, на яких діти знайомляться з довідниками, енциклопедіями, каталогами, картотеками.

Тематика таких бібліотечних виховних годин різна:

       ”Енциклопедії і довідники”,

       ”Каталоги і картотеки шкільної бібліотеки”,

       ”Книги про книги”,

”Як книга приходить до людей”.

Майже всі учні нашої школи вільно орієнтуються у книжковому фонді бібліотеки, вміють користуватися каталогами та картотеками.

Співпраця шкільної бібліотеки з педагогічним колективом

В "Положенні про бібліотеку загальноосвітнього навчального закладу” зазначено, що шкільна бібліотека є обов’язковим структурним підрозділом навчального закладу, який здійснює бібліотечно-інформаційне, культурно-просвітницьке забезпечення навчально-виховного процесу.

Свою роботу бібліотека організовує спільно з педагогічним колективом відповідно до планів роботи і регламентуючої документації, що затверджується дирекцією школи.

Перед учителем і бібліотекарем стоять одні і ті ж завдання :

- прищеплення любові до книжок, щоб читання стало внутрішньою потребою;

- виховання культури читання;

- формування у дітей гуманістичних цінностей;

- прищеплення любові до Батьківщини, рідної мови, народних традицій.

Важливою ділянкою в роботі бібліотеки є бібліотечно-інформаційне обслуговування вчителів. Щоб навчально-виховний процес був найбільш ефективним, вчителю необхідно знайомитися з передовим педагогічним досвідом, із сучасними навчальними технологіями, методичними розробками. Педагогам потрібно знаходити відповіді на багато запитань: як запровадити в практику нові програми, як працювати за новими підручниками, про накази Міністерства освіти і науки України, нормативні документи та інше.

Я систематично інформую вчителів про нові документи в галузі освіти, матеріали з викладання предметів, методики сучасного уроку, нові підручники, що вийшли з друку. Найбільш ефективними є тематичні полички, зокрема:” На хвилинку зупинись – нові книги подивись”, ”Нове в житті освіти”, ”Методика сучасного уроку”.  Завжди надаю допомогу вчителям, класним керівникам у підготовці та проведенні масових заходів із учнями, це : предметні тижні, вікторини, конкурси, літературно-музичні композиції.

Наша бібліотека має телевізор, комп’ютер, DVD-програвач та відеомагнітофон. Є багато дисків по предметах, вчителі багато уроків проводять у бібліотеці з використанням електронних носіїв. В бібліотеці є картотека програмно-педагогічних дисків, які допомагають педагогам в успішній роботі.

Особливо велика увага приділяється інформаційно-просвітницькій роботі з питань формування здорового способу життя. Для цього в бібліотеці створена книжкова виставка ”Не загуби своє майбутнє”, яка складається з трьох розділів :

1.     ”Здоров я – найцінніший скарб : бережи його” ;

2.    ”СНІД – рана людства” ;

3.    ”Правда про  алкоголізм, куріння, наркоманію”.

На виставці розміщені книги, статті з періодичних видань про шкідливість алкоголю, куріння, наркотичних речовин на організм людини.

Спільно з класними керівниками проводимо  виховні заходи, які сприяють та спонукають учнів вести здоровий спосіб життя, це: виховні години, години здоров я, переглядаємо диски „Правда про алкоголізм”, Що таке наркотики?”. Учням старшої школи допомагаю знаходити додаткові матеріали для написання рефератів з таких тем :”Причини та наслідки вживання наркотичних речовин”. „ВІЛ-інфекція, СНІД, венеричні захворювання”, „Вплив куріння на організм людини”.

На початку навчального року видаю підручники класоводам та класним керівникам. Облік виданих книг ведеться у спеціальному журналі, у якому вказується рік видання підручника, кількість виданих книг на клас. Також у цьому журналі є списки учнів кожного класу та підписи дітей за отримані підручники. У всіх класах є відповідальні учні за збереження підручників, які перевіряють як зберігаються підручники та допомагають бібліотеці у роботі з боржниками

Вже стало гарною традицією в нашій школі щорічно проводити свято „Посвята в читачі” учнів 1-х класів. Дітям дуже подобається це свято, вони багато дізнаються про книгу, її походження, виникнення та створення. Уважно слухають правила поведінки з книгою та користування бібліотекою. Для нашої бібліотеки це додаткове поповнення книжкового фонду тому, що батьки дарують нам художню, дитячу літературу.

У 2015-2016 навчальному році у конкурсі "Найкращий читач - 2016", учениці 7-а класу, Харлампович Софія, зайняла І місце, а Силивонюк Євгенія ІІІ місце у районному етапі конкурсу.

На березневих канікулах проходить Тиждень дитячої та юнацької книги. Під час проходження цього Тижня, всі заходи спрямовуються на бережливе ставлення до навчальної книги, виховання любові до книги як джерела знань. Проводимо літературні вікторини, виставки домашніх бібліотечок, конкурси загадок та прислів’їв про книгу, ігри на теми :

 ”Книги-наші вірні друзі ;

 ”До добра через книгу” ;

 ”Вчись читати і роздумувати” ;

 ”Книга – міст у світ знань”.

У школі щорічно підтримується акція ”Подаруй книжку бібліотеці” .Учні, випускники, батьки, вчителі охоче несуть літературу в бібліотеку. Ця акція дуже допомагає поповнити наш книжковий фонд. У 2015-2016 навчальному році книгозбірня збагатилась на 75 книг. Це - зудожня, дитяча література, енциклопедії, довідники. 

 

 

Організація книжкових фондів і каталогів

Одним із основних видів діяльності бібліотеки є формування, систематизація і популяризація бібліотечного фонду. Він в усіх його структурних підрозділах покликаний задовольнити читацькі запити користувачів, враховуючи їх вікові особливості і потреби.

У нашій бібліотеці книжковий фонд нараховує 23988 примірників. З них художньої літератури -8287, підручників -15701.

Книжковий фонд, що призначений для учнів, поділений за віковими категоріями дітей :

 а) фонд для учнів 1-4 класів ;

 б) фонд для учнів 5-9 класів ;

 в) фонд для учнів 9-11 класів :

 г) фонд для педагогічних працівників школи.

Література для учнів 1-4 класів виділена на окремих стелажах з книжковими виставками :

 -”Мандрівка в чарівний світ казок ” ;

 -”Україна навіки Соборна” ;

 -”Волинь моя, прадавній краю”.

При розстановці книжкового фонду для учнів 5-9 , 9-11 використовуються таблиці бібліотечно-бібліографічної класифікації (ББК), де вся галузева література стоїть за роздільниками по галузях знань. Художня література розставлена в алфавітному порядку.

Методична література для педагогічних працівників розставлена за предметами теж за таблицями бібліотечно-бібліографічної класифікації.

В шкільній бібліотеці відкритий доступ до книжкових фондів дає учням можливість почувати себе вільно, краще вивчати розміщення та склад книжкового форду, легко у ньому орієнтуватись.

Книжковий фонд розкритий за допомогою таких книжкових виставок :

 -”Книги, які знають все” (словники, довідники, енциклопедії) ;

 -”Не загуби своє майбутнє” (алкоголь, наркотики,  куріння) ;

 -”Велетні українського духу” (твори Т. Шевченка, Л. Українки, І. Франка).

Також є ряд тематичних поличок :

 -”Вивчаємо свої права та обов’язки” (правознавство) ;

 -”Яку професію обрати?” ;

 -”Зовнішнє незалежне оцінювання  ;

 -”Державна підсумкова атестація” ;

 -”На хвилинку зупинись – нові книги подивись” ;

-"Борці за честь і волю України" та інші відповідно до знаменних дат.

Каталоги та картотеки відтворюють фонд шкільної бібліотеки, вони дають можливість протягом короткого часу надати  читачам інформацію про наявність певної книги в бібліотеці.

Наша бібліотека має  алфавітний  каталог, які постійно поповнюються, редагуються. Алфавітний каталог побудований за алфавітним порядком, виділені відомі українські, російські та зарубіжні персоналії. 

Доповненням до каталогу  в бібліотеці є картотеки та тематичні папки, які допомагають розкриттю фонду, зокрема :

 - систематична картотека статей ;

 - картотека сценаріїв;

 - картотека програмно-педагогічних засобів (диски) .

Тематичні папки :

 -”Мужність і біль Чорнобиля” ;

 -”Хліб – найдорожча святиня українського народу” ;

 -”Визначні дати нашої держави” ;

 -”Голгофа голодної смерті” ;

 -”На допомогу класному керівнику” ;

 -”Свята та звичаї нашого народу”.

На початку навчального року, аналізу забезпечення учнів підручниками.  Із цією метою налагоджена взаємодія з бібліотеками інших шкіл, між нами організовано активний внутрішньо системний обмін підручниками.

Застарілі, зношені та втрачені книги, документи та інші носії інформації списуються і вилучаються із книжкового фонду бібліотеки у порядку , визначеному Міністерством освіти і науки України, Міністерством культури України.

Робота з фондом підручників

Однією із характерних особливостей формування бібліотечного фонду шкільної бібліотеки є те, що вона комплектує і веде два окремих фонди: художній і бібліотечний фонд підручників. Бібліотечний фонд  підручників у шкільній бібліотеці зберігається окремо від художнього фонду.

Підручники видаються учням безкоштовно, підлягають щорічній інвентаризації.

В бібліотеці ведеться інвентарна книга підручників, реєстраційна картотека руху підручників, сумарна книга, облік накладних. Всі операції по обліку бібліотечного фонду ведуться чітко. В кінці року на підставі сумарної книги роблю звірку  книжкового фонду з бухгалтерією. Сумарний облік дає загальні відомості про фонд бібліотеки і зміни, які в ньому відбуваються. Підручники на початку навчального року видаю класоводам та класним керівникам. Вони ж і повертають підручники в кінці навчального року. Інформація про видачу підручників фіксується у ”Журналі видачі підручників”.

Місячник шкільної бібліотеки "Книга і читання - важливий чинник у вихованні духовних цінностей учнів"

  Усвідомлюючи важливість ролі шкільної бібліотеки в інноваційному розвитку загальноосвітніх навчальних закладів України, Міністерство освіти і науки України , підтримуючи ініціативу  Міжнародної асоціації шкільних бібліотек (IASL) щорічно з 01 по 31 жовтня в рамках Міжнародного місячника шкільних бібліотек проводить Всеукраїнський місячних шкільних бібліотек (наказ Міністерства освіти і науки України від 12.08.2014 р № 931).  

       У шкільній бібліотеці  проходив місячник під гаслом «Книга і читання – важливий чинник у вихованні духовних цінностей учнів»  з 01 по 31 жовтня 2016 року.

       Головна мета місячника – стимулювання і підтримка читання,  широке використання  можливостей  літератури  у  вихованні  духовних цінностей підростаючого  покоління.

       Основне завдання місячника – залучити дітей та учнівську молодь до читання, домогтися, щоб друковане слово: книга, газета, журнал – стали їх постійною потребою. Книга повинна стати другом, порадником на все життя.

       В шкільній бібліотеці  відбулися такі заходи:

Була створена  тематична   поличка  «Книга і читання – важливий чинник у вихованні духовних цінностей учнів» для учнів 1-11-х класів;

Проходила  акція «Подаруй шкільній бібліотеці книгу », завдяки цій акції наша книгозбірня збагатилась  на 48 книг для учнів 1-4-х класів, 12 енциклопедій природничої тематики.

Екскурсії до бібліотеки «Рада знайомству, мій юний читачу!» для учнів 1-х класів. Під час екскурсії учні ознайомилися зі шкільною бібліотекою, із значенням слів «бібліотека», «абонемент», «читальний зал», «формуляр». Бібліотекар звернула увагу дітей на книжкову виставку «Українська книжка –дітям». На ній представлені кращі народні та літературні казки, які навчають дітей любові до рідного краю , рідної мови, добру та справедливості;

Літературна вікторина «Подорож у світ казок» з учнями 3-х класів. На цьому уроці діти повторили правила поведінки з книгою, в бібліотеці, брали активну участь у вікторині, згадали українські народні казки та познайомились з новими літературними казками;

Виставка власних  бібліотечок «Моя  улюблена книга» учнів 6-х класів;

Бібліотечний урок «Правила поведінки з книгою», з переглядом  мультфільму «Грицькові книжки» для школярів 2-х класів;

Протягом місячника працювала «Книжкова лікарня», активісти  бібліотеки ремонтували і підклеювали підручники та художню літературу.

     Місячник шкільної бібліотеки був   змістовним та цікавим. Кожен відвідувач усвідомив, що без шкільної бібліотеки  школа існувати не може, тому що бібліотека – вісь, навколо якої обертається увесь навчально-виховний процес.

   Усі заходи, які були проведені , сприяли активізації творчої діяльності дітей, їх духовному та емоційному збагаченню,  сприяли вихованню любові до рідного краю, до своєї культурної спадщини.

Виставка власних бібліотечок «Моя улюблена книга»

Виставка власних бібліотечок «Моя улюблена книга»

Акція «Подаруй бібліотеці книгу»

Екскурсія в бібліотеку 

Затверджую

                                                              Директор                  К. П.ВЛАСЮК

 

 

 

План проведення

місячника шкільної  бібліотеки

«Книга і читання – важливий чинник у вихованні духовних цінностей учнів»

 

 

№ п/п

Зміст заходів

Клас

Дата

Відповідальні

Примітка

 

Книжкова виставка «Книга і читання – важливий чинник у вихованні духовних цінностей учнів»

1-11

03-31.10

Бібліотекар

 
 

Акція «Подаруй шкільній бібліотеці книгу з власним автографом».

1

05-06.10

Бібліотекар

 
 

Екскурсії до бібліотеки «Рада знайомству, мій юний читачу!»

1-11

03-31.10

Бібліотекар, класоводи 1-х класів

 

 

Бібліотечний урок «Книга - джерело знань», ознайомлення  дітей із списком літератури для читання на дозвіллі.

5

10.10

Бібліотекар

 
 

Літературна вікторина «Подорож у світ казок».

3

13.10

Бібліотекар

 

 

Виставка власних  бібліотечок «Моя  улюблена книга».

6

17.10

Бібліотекар

 

 

Бібліотечний урок «Правила поведінки з книгою», перегляд мультфільму «Грицькові книжки».

2

20-21.10

Бібліотекар, класоводи 2-х класів

 

9.

 

 

 

 

Урок-подорож «Історія створення книги». Перегляд презентації.

7

24-25.10

Бібліотекар, класні керівники

 

№ п/п

Зміст заходів

Клас

Дата

Відповідальні

Примітка

           
 

 Бібліотечний  урок

     «Каталоги та картотеки – капітани

книжкового моря»

11

Гаряча лінія
Національна дитяча гаряча лініяНаціональна дитяча гаряча лінія
Гаряча лінія
Національна гаряча лінія з питань запобігання насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінаціїНаціональна гаряча лінія
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Листопад 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Архів записів
Друзі сайту
  • Official Blog
  • uCoz Community
  • FAQ
  • Textbook

  • 2019
    Конструктор сайтів - uCoz